Akné

Akné bývá spojováno s důsledky hormonálních změn v pubertě. Často bývá podpořeno konzumací stravy bohaté na cukry, neboť při jejím zpracování vzniká množství škodlivin. Organismus může být intoxikován a důsledkem je nejen masná pleť a ucpávání pórů, ale také zánětlivá místa - boláky. Stav pak zhoršuje zejména nesprávným nebo nedostatečným čištěním pleti a používání levných nekvalitních přípravků, které pleť spíše dráždí.

 

Náhlý projev akné v dospělosti má většinou tyto příčiny: hormonální nerovnováha, konzumace většího množství tuků a cukrů, nevyrovnaný jídelníček (resp. nedostatek vitamínu B), stres, nedostatek spánku v horším případě kouření, alkohol nebo drogy. Každá z výše vyjmenovaných větších zátěži pro organismus může vést k akutnímu nedostatku vitamínů a minerálů, zejména vitamínu skupiny B, což se na pleti projeví v první řadě.

 

€žJak už bylo řečeno, nadprodukce kožního mazu souvisí s hormony. Ty jsou však citlivé na inzulín, který reguluje hladinu cukru v krvi. Produkce inzulínu stoupá po požití potravin s vysokým obsahem glycidů a začarovaný kruh je na světě. Vysokým obsahem glycidů se vyznačují zejména bílé pečivo a těstoviny, ale také například brambory. Pravými €žbombami€ś však jsou cukrovinky, zejména různé čokoládové energetické tyčinky. Trpí-li někdo akné, měl by na ně rychle zapomenout a do svého jídelníčku raději zahrnout maximum ovoce a zeleniny. (Citace převzata z Plus)€ś


Může se stát, že akné trpí někdo, kdo sportuje, nekouří, jí zdravě atd. Na první pohled dodržuje všechny zásady. Při cvičení a spalování cukrů a tuků vzniká také řada škodlivých látek s jejichž odbouráním může mít organismus problém.Při zvýšené fyzické námaze neškodí zvážit kromě zvýšeného příjmu vitamínů skupiny B, vitamíny E a A. Tyto vitamíny se také podílí na metabolismu buněk a kůže a jejich nedostatek může pozorovat ten, kdo se věnuje vytrvalostním sportům.

 

Pozor na nadměrné slunění! Slunce sice způsobuje zesílení rohové vrstvy, a akné je tak méně viditelné, zároveň se vytváří ideální prostředí pro tvorbu dalšího akné a to se po přílišném slunění v létě na podzim navrací ještě v horším stavu.

 

Kromě odstranění nekosmetických příčin dbejte především na čistotu pleti. Vyhněte se nejlevnější kosmetice z drogerie. Pořiďte si kvalitní kosmetiku na problematickou pleť. Nepřehánějte to však, stačí jemné čištění mlékem ráno a večer, jinak pokožku zbytečně dráždíte a nutíte k produkci mazu.

 

Čistění pleti můžete dvakrát do týdne doplnit čistícími gely a peelingy, které hloubkově čistí a odstraňují odumřelé pleťové buňky. Poté vždy ošetřete vhodným hydratačním krémem.

 

Vhodně vybrané přípravky čistí a osvěžují pleť, odstraňují akné, zmatňují povrch, redukují kožní maz, čistí a zklidňují póry, často obsahují výtažek z aloe vera, tea tree, bisabol nebo panthenol, které mají adstringentí a antimikrobiální účinky.

 

Pokud se zpotíte při sportu, je potřeba pleť také okamžitě po výkonu vyčistit. K tomu stačí pleťová voda.