Celulitida

Celulitida nesouvisí přímo s tloušťkou. Postihuje i štíhlé ženy, protože její hlavní příčinou jsou toxiny a způsob ukládání tuku v těle.

 

Tukové buňky se hromadí pod kůží, která začíná ochabovat v důsledku nedostatečného prokrvení a nehezkým zvětšujícím se hrbolkům dává vyniknout v celé své kráse, to je celulitida.

 

Základní doporučení pro omezení výskytu celulitidy je několik. Zaprvé je nutné snížit množství podkožního tuku, zadruhé zpevnit a prokrvit pokožku, aby se vypnula a nedovolila (i té minimální zbylé) tukové vrstvě vytvářet hrbolatý vzhled a zatřetí rozproudit lymfatický systém.

 

Mylná je také představa, že celulitidě pomůže liposukce. Liposukce sice redukuje tukovou vrstvu, nicméně těžko udělá něco s povadlými kožními tkáněmi.

 

Co vám můžeme doporučit? Pohyb, lehkou pestrou stravu s omezením tuků a cukrů, dodržování pitného režimu a z těch pohodlnějších procedur lymfatické masáže - lymfodrenáže. Lymfodrenáž je kosmetická metoda - masáž, někdy označována také jako lymfatická masáž. Napomáhá k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu a zlepšení fyzické kondice. Nedoporučuje se v těhotenství. Poslední dobou se objevují nové metody jako je kavitace (lymfodrenáž 3. generace) nebo kryolipolýza (liposukce zmražením). Jejich výsledky jsou však sporné, pokud se rozhlédnete po diskuzních fórech na téma kavitace nebo kryolipolýzy, zjistíte že někdo výsledky má jiný ne.

 

Co se týče pohybu, nepomůže žádná jednostranná intenzivní aktivita. Je potřeba zkombinovat cvičení na snížení tuku (aerobní), ale i silový trénink (zvýšení svalového tonusu). Zároveň se v mnohých nejnovějších pramenech uvádí, že vytrvalostní aktivity spojené s otřesy nejsou nejvhodnější. Otřesy trpí vazivová kožní tkáň a povoluje, výsledkem pak může být zase celulitida. Cvičení musí být přiměřené a pravidelné. Ideální je plavání a jízda na kole.

 

Kosmetika a masáže. Na trhu existuje mnoho zeštíhlujících přípravků na boj s celulitidou. Jejich použití má smysl při každodenní 10 minutové masáži, která podpoří návrat lymfy do uzlin (lymfatická masáž, lymfodrenáž) se současným dietním režimem a cvičením.